понеділок, 26 лютого 2024 р.

Лав сторі Василя Симоненка


Напевно, найромантичнішою частиною української літератури можна назвати листи Василя Симоненка до дружини Люсі. Кохання всього свого життя письменник зустрів на практиці у редакції видання "Черкаська правда" – це була молоденька кур'єрка Людмила (Люся). Дівчина одразу заполонила серце не тільки юного Василя, а й його приятеля Станіслава Буряченка. Станіслав потім згадував: "Очевидно, Вася більше припав їй до серця. Якось, повернувшись з відрядження, почув від нього вбивчу для мене інформацію: Славко, можеш мене вітати. Одружуюсь". У коханні  Симоненко зізнався  Людмилі словами: "Люся! Люся! Я боюся, що влюблюся".

четвер, 22 лютого 2024 р.

Максим Рильський - поет гріха

Мабуть, найпослідовнішим і найвитонченішим співцем квітів зла в українській літературі був Максим Рильський.

У десяті роки він належав до такого собі "товариства поетів-антропофагів", юних бунтарів, що сповідували епатаж, дендизм, звірялися у своїй любові до гріха й "отрутної" краси.

Сковорода одружився з Ковбасою?



Григорія Сковороду називають самотнім філософом, бо він не мав ані родини, ані справжніх друзів та послідовників. Так тривало довгий час. Визначний славіст і письменник Ізмаїл Срезневський (1812–1880) перший узявся за висвітлення приватного життя філософа. У повісті «Майоре, майоре!» він намагався художньо осмислити народний поголос про невдале одруження Григорія Савича. Ніхто з дослідників не сприйняв твір як документальне свідчення.

Бути дружиною Пантелеймона Куліша. Ганна Барвінок: Як мені не збожеволіть!



24-річним Панько Куліш завітав до родини Білозерських на хутір Мотронівку на Чернігівщині, упродовж літа він гостював, господарі поселили письменника в окремій хаті, де він писав «Чорну раду».

Красива, розумна 15-річна Олександра гарно співала українських пісень, закохалася навіки у аристократичність Куліша та його чарівний голос. Панько посватався, але мати Саші не погодилася: її зупинили безрідність та безгрошів'я нареченого. 

середа, 21 лютого 2024 р.

"Краще любити коней, ніж чоловіків фальшивих…"


Вони познайомилися у Чер­нівцях 1895 року. Ользі Кобилянській тоді було 32, Осипу Маковею – 29. Він, редактор газети "Буковина", правив її твори "від поганої мови та стилю", допоміг видати повість "Царівна", був її найщирішим критиком. Вони зустрічалися майже щодня, ввечері гуляли в парку. Маковей був зачарований її талантом, Ольга – його начитаністю. Він вважав її своїм другом, а вона закохалася – раз і назавжди. Не могла відвести очей від Осипа – імпо­зан­тного, високого, з бірюзовими очима. А він перехоплював її погляд – і лякався, не знаючи, що сказати. Швидко прощався і втікав від цього обтяжливого почуття.

Сердечний список Василя Стефаника


 Стефаник якось опублікував свій сердечний список: ”Євгенія Калитовська — мій найвищий ідеал жінки. Євгенія Бачинська — моя перша любов. Моя жінка Ольга — найбільший мій приятель і мати трьох моїх синів”. Перша в списку — заміжня, другу любив на відстані. Список завершено так: ”Не ломи ребра, моє серце, я вже скінчив”. 

Друг має бути таким, як Остап Вишня

 


Найкращим другом Остапа Вишні був Максим Рильський. Рильський називав його "письменником полювання", а Вишня присвятив йому свої "Мисливські усмішки.

19 березня 1931 року (в день його народження) по Рильського приїхала чорна "Волга", на яких зазвичай їздили чекісти. Його затримали за вигаданим звинуваченням у терористичній діяльності і повезли до в'язниці в Київ.

вівторок, 20 лютого 2024 р.

Хто така Юлія Солнцева і яку роль вона зіграла в житті Довженка



Вони познайомилися під час роботи Довженка на Одеській кіностудії. Фактично із 1925-го дружиною Олександра стала Юлія Солнцева, також режисер кіно і… актриса. Олександр залишав першу дружину Варвару. 

Як поема "Сон" створила Шевченкові проблеми


 1847 року Шевченка заарештовують.

    На допиті після арешту в 1847 році Шевченко так пояснив  виникнення задуму цієї поеми: «Будучи еще в Петербурге, я слышал везде дерзости и порицания на государя и правительство. Возвратясь в Малороссию, я услышал еще более и хуже между молодыми и между степенными людьми; я увидел нищету и угнетение крестьян помещиками, посессорами и экономами-шляхтичами, и все это делалось и делается именем государя и правительства».

Чому так мало прожив Василь Симоненко

 


Василь Симоненко горів бажанням запалити національне відродження. Разом зі своїми товаришами-шістедесятниками він займався питаннями розкриття злочину Сталіна проти українського народу. За його участю було відкрито таємні братські могили жертв сталінських репресії на Васильківському та Лук’янівському кладовищах та у Биківнянському лісі, тим самим підписуючи собі смертний вирок.

Стефаник та оголений Франко

  В. Стефанику пощастило особисто познайомитися із Іваном Франком. Про це він детально описує у автобіографії. Стефаник довідався, що Франко...